Steve Stefko and Brannan Fix take on the off camber climb. Photo by Dean Warren. Steve Stefko and Brannan Fix take on the off camber climb. Photo by Dean Warren.

Several NoCo racers managed to get onto the podium during 2 days for racing Cross of the North.  Most notably, Georgia Gould and Brannan Fix won the women's and men's P,1,2 races on Sunday.  We had 553 racers on day 1, 431 on day two for a total of 984 weekend racers. The largest fields of the weekend were the Masters Men's 50+ with 47 on day 1 and 45 on day 2. 

Local only and full results can be found below. 

Day 1 NoCo Racer Results 

Full results can be found here: https://goo.gl/ACWhSJ

Please note, in order to be listed, you have to have an annual USAC license that lists Fort Collins, Loveland, Estes Park etc as you hometown as that's how I track down results.  If you're not listed, that's probably the issue. 

GROUP PLACE FIRST NAME LAST NAME TEAM #oR
JM 11-12 22 Ronan Pollock Unattached 1
JM 13-14 12 Gavin Pollock Rage Cycling Team 2
MM 40+ 6 Daniel Porter NCCP-First City Cycling Team 3
MM 40+ 10 Ryan Hughs NCCP-First City Cycling Team 4
MM 40+ 13 Michael Kolczak Lee's Cyclery-Trek Bikes 5
MM 40+ 25 Daniel Burnett Unattached 6
MM 40+ 29 Matt Gough RSD Racing 7
MM 40+ --- Matthew Donahue RSD Racing 8
MM 40+ 3 8 Trent Newcomer TradeWind Energy Cycling Team 9
MM 40+ 3 18 Colin Vito Feedback Sports Racing 10
MM 40+ 3 22 Christopher Kinneer Unattached 11
MM 40+ 3 25 Steven Wens Old School Industries 12
MM 40+ 3 27 Paul Tanguay NCCP-First City Cycling Team 13
MM 40+ 3 29 Eric Buxman Unattached 14
MM 40+ 4 3 Paul Bickerton NCCP-First City Cycling Team 15
MM 40+ 4 16 James Fahling Spradley Barr Wind Chill Cycling 16
MM 40+ 4 19 Jason Gugelman NCCP-First City Cycling Team 17
MM 40+ 4 23 Rick Vanderleek Unattached 18
MM 50+ 7 David Hueter NCCP-First City Cycling Team 19
MM 50+ 11 Rodrigo Gil Moreno de Mora Unattached 20
MM 50+ 12 Mike Boneberger Training Peaks 21
MM 50+ 20 Steve Carpenter RSD Racing 22
MM 50+ 23 Matthew Fix NCCP-First City Cycling Team 23
MM 50+ 34 Jeffrey Homan NCCP-First City Cycling Team 24
MM 50+ 42 Steve Urlocker NCCP-First City Cycling Team 25
MM 50+ 44 Jonathan Day Team Rio Grande 26
MM 50+ 45 Samuel Naffziger RSD Racing 27
MM 50+ 47 David Rackoski Unattached 28
MM 50+ 4 1 Dane Emde Modern Market Racing p/b GR Capital Partners 29
MM 50+ 4 7 Carl Woodworth Lee's Cyclery-Trek Bikes 30
MM 50+ 4 --- David Dixon NCCP-First City Cycling Team 31
MM 60+ 8 Eric Houck NCCP-First City Cycling Team 32
MM 60+ 10 Ned Smith Unattached 33
MM 60+ 14 James Dickerson Great Divide Brewing Company 34
MM 60+ 17 Peter Mullarkey Spradley Barr Wind Chill Cycling 35
MM 60+ 18 Peter Spurlin Unattached 36
MM 60+ --- Donald Haywood Local Velo 37
MW 40+ 2 Celeste Cannon Fort Follies 38
MW 40+ 9 Shauna Sledge Unattached 39
MW 50+ 6 Deborah Homan NCCP-First City Cycling Team 40
SM 3 10 Alexander Johnson Unattached 41
SM 3 13 Aston Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 42
SM 3 15 Zachary Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 43
SM 3 19 Joshua Krabbe NCCP-First City Cycling Team 44
SM 3 --- Joshua Schuler Unattached 45
SM 3 --- Ian King Unattached 46
SM 4 1 Ben Gadomski Peloton-Specialized Cycling Team 47
SM 4 9 Kyle Tallakson Unattached 48
SM 4 10 Curtis Heideman Unattached 49
SM 4 11 Shane Garland Unattached 50
SM 5 1 Mike Murray NCCP-First City Cycling Team 51
SM 5 4 Michael Olivier Unattached 52
SM 5 13 Adam Glaser NCCP-First City Cycling Team 53
SM 5 24 Jared Hanson Unattached 54
SM Open 2 Brannan Fix Alpha Bicycle Co.- Groove Subaru 55
SM Open 5 Steven Stefko NCCP-First City Cycling Team 56
SM Open 17 William Hawkins Unattached 57
SM Open 23 Benjamin Johnson Unattached 58
SM Open 26 Cody Stephenson Unattached 59
SM Open 31 Brett Rindt Team Rio Grande 60
SM Open --- Timothy Fegel NCCP-First City Cycling Team 61
SS 4-5 7 Harvey Stearns LaSeur IV Unattached 62
SSM 6 Logan VonBokel Team Rio Grande 63
SSM 7 Ian Whaley Unattached 64
SSM 23 Matt Robinson Old School Industries 65
SSM 25 John Eisert NCCP-First City Cycling Team 66
SSM 28 Nick Annis Unattached 67
SSM 32 Harvey Stearns LaSeur IV Unattached 68
SSW 1 Heidi Gurov 9seventy Racing 69
SSW 2 Michelle Mjoen Unattached 70
SW 3 8 Abby Kacena NCCP-First City Cycling Team 71
SW 3 19 Anna Kelso Unattached 72
SW 3 22 Samantha Welter Unattached 73
SW 4 5 Lauren Murrary Unattached 74
SW 5 16 Lee Ann Short 9seventy Racing 75
SW Open 8 Georgia Gould BOO Bicycles 76
SW Open 10 Suzie Livingston Unattached 77
SW Open 13 Olivia Cummins Melton Design Build/GS Forza Cycling 78
SW Open 26 Jennie Hawkins Unattached 79
SW Open --- JJ Laughon Team Rio Grande 80

Day 2 NoCo Racer Results 

Full results can be found here: https://goo.gl/YBFXAb

GROUP PLACE FIRST NAME LAST NAME TEAM #o
JM 11-12 17 Beckett Cropp Unattached 1
JM 11-12 18 Ronan Pollock Unattached 2
JM 13-14 7 Gavin Pollock Rage Cycling Team 3
MM 40+ 3 Daniel Porter NCCP-First City Cycling Team 4
MM 40+ 7 Ryan Hughs NCCP-First City Cycling Team 5
MM 40+ 12 Michael Kolczak Lee's Cyclery-Trek Bikes 6
MM 40+ 14 Samuel Baugh Unattached 7
MM 40+ 18 Matt Gough RSD Racing 8
MM 40+ 20 Timothy Lynch NCCP-First City Cycling Team 9
MM 40+ 21 Jason Gugelman NCCP-First City Cycling Team 10
MM 40+ 22 Paul Bass Unattached 11
MM 40+ 23 James Scott NCCP-First City Cycling Team 12
MM 40+ 3 1 James Stevens Lee's Cyclery-Trek Bikes 13
MM 40+ 3 5 Trent Newcomer TradeWind Energy Cycling Team 14
MM 40+ 3 18 Joel Bass NCCP-First City Cycling Team 15
MM 40+ 3 19 Christopher Kinneer Unattached 16
MM 40+ 3 24 Eric Buxman Unattached 17
MM 40+ 3 25 Paul Tanguay NCCP-First City Cycling Team 18
MM 40+ 3 26 Mike Woodard NCCP-First City Cycling Team 19
MM 40+ 3 28 Steven Wens Old School Industries 20
MM 40+ 4 3 Felix Naschold Unattached 21
MM 40+ 4 11 Ryan Korzyniowski Lee's Cyclery-Trek Bikes 22
MM 40+ 4 16 Rick Vanderleek Unattached 23
MM 50+ 4 Mike Boneberger Training Peaks 24
MM 50+ 8 David Hueter NCCP-First City Cycling Team 25
MM 50+ 19 Rodrigo Gil Moreno de Mora Unattached 26
MM 50+ 24 Steve Carpenter RSD Racing 27
MM 50+ 27 Matthew Fix NCCP-First City Cycling Team 28
MM 50+ 36 Steve Urlocker NCCP-First City Cycling Team 29
MM 50+ 38 Jeffrey Homan NCCP-First City Cycling Team 30
MM 50+ 41 Jonathan Day Team Rio Grande 31
MM 50+ 4 1 Dane Emde Modern Market Racing p/b GR Capital Partners 32
MM 50+ 4 3 Carl Woodworth Lee's Cyclery-Trek Bikes 33
MM 50+ 4 12 Paul Bass Unattached 34
MM 50+ 4 16 David Dixon NCCP-First City Cycling Team 35
MM 60+ 7 Eric Houck NCCP-First City Cycling Team 36
MM 60+ 10 Ned Smith Unattached 37
MM 60+ 13 Peter Mullarkey Spradley Barr Wind Chill Cycling 38
MM 60+ 14 Peter Spurlin Unattached 39
MM 60+ --- Donald Haywood Local Velo 40
MW 40+ 2 Celeste Cannon Fort Follies 41
MW 50+ 7 Deborah Homan NCCP-First City Cycling Team 42
SM 3 8 Aston Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 43
SM 3 10 Zachary Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 44
SM 3 14 Alexander Johnson Unattached 45
SM 3 19 Joshua Krabbe NCCP-First City Cycling Team 46
SM 3 22 Cosmo Catalano Scout Cycling Team 47
SM 3 24 Brett Rindt Team Rio Grande 48
SM 3 26 Ian King Unattached 49
SM 4 2 Ben Gadomski Peloton-Specialized Cycling Team 50
SM 4 12 Nick Annis Unattached 51
SM 4 13 John Lawyer NCCP-First City Cycling Team 52
SM 4 14 Curtis Heideman Unattached 53
SM 5 8 Mike Murray NCCP-First City Cycling Team 54
SM 5 17 Zach Howe NCCP-First City Cycling Team 55
SM 5 18 Adam Glaser NCCP-First City Cycling Team 56
SM 5 21 William Hesiterman Unattached 57
SM Open 1 Brannan Fix Alpha Bicycle Co.- Groove Subaru 58
SM Open 4 Steven Stefko NCCP-First City Cycling Team 59
SM Open 7 Benjamin Johnson Unattached 60
SM Open 17 William Hawkins Unattached 61
SM Open 23 Cody Stephenson Unattached 62
SM Open --- Timothy Fegel NCCP-First City Cycling Team 63
SS 4-5 3 Harvey Stearns LaSeur IV Unattached 64
SSM 5 Logan VonBokel Team Rio Grande 65
SSM 14 Ian Whaley Unattached 66
SSM 17 John Eisert NCCP-First City Cycling Team 67
SW 3 9 Abby Kacena NCCP-First City Cycling Team 68
SW 3 11 Anna Kelso Unattached 69
SW 3 13 Samantha Welter Unattached 70
SW 4 3 Jennie Hawkins Unattached 71
SW 4 8 Lauren Murrary Unattached 72
SW 4 11 Betsy Farris Fort Follies 73
SW 4 16 Michelle Mjoen Unattached 74
SW 4 --- Ellen Wright Team Rio Grande 75
SW 4 --- Amy LaTendresse NCCP-First City Cycling Team 76
SW 5 8 Lee Ann Short 9seventy Racing 77
SW Open 1 Georgia Gould BOO Bicycles 78
SW Open 5 Suzie Livingston Unattached 79
SW Open 9 Olivia Cummins Melton Design Build/GS Forza Cycling 80
SW Open 19 Errin Vito Team Small Batch 81

 

 

GROUP PLACE FIRST NAME LAST NAME TEAM #oR
JM 11-12 22 Ronan Pollock Unattached 1
JM 13-14 12 Gavin Pollock Rage Cycling Team 2
MM 40+ 6 Daniel Porter NCCP-First City Cycling Team 3
MM 40+ 10 Ryan Hughs NCCP-First City Cycling Team 4
MM 40+ 13 Michael Kolczak Lee's Cyclery-Trek Bikes 5
MM 40+ 25 Daniel Burnett Unattached 6
MM 40+ 29 Matt Gough RSD Racing 7
MM 40+ --- Matthew Donahue RSD Racing 8
MM 40+ 3 8 Trent Newcomer TradeWind Energy Cycling Team 9
MM 40+ 3 18 Colin Vito Feedback Sports Racing 10
MM 40+ 3 22 Christopher Kinneer Unattached 11
MM 40+ 3 25 Steven Wens Old School Industries 12
MM 40+ 3 27 Paul Tanguay NCCP-First City Cycling Team 13
MM 40+ 3 29 Eric Buxman Unattached 14
MM 40+ 4 3 Paul Bickerton NCCP-First City Cycling Team 15
MM 40+ 4 16 James Fahling Spradley Barr Wind Chill Cycling 16
MM 40+ 4 19 Jason Gugelman NCCP-First City Cycling Team 17
MM 40+ 4 23 Rick Vanderleek Unattached 18
MM 50+ 7 David Hueter NCCP-First City Cycling Team 19
MM 50+ 11 Rodrigo Gil Moreno de Mora Unattached 20
MM 50+ 12 Mike Boneberger Training Peaks 21
MM 50+ 20 Steve Carpenter RSD Racing 22
MM 50+ 23 Matthew Fix NCCP-First City Cycling Team 23
MM 50+ 34 Jeffrey Homan NCCP-First City Cycling Team 24
MM 50+ 42 Steve Urlocker NCCP-First City Cycling Team 25
MM 50+ 44 Jonathan Day Team Rio Grande 26
MM 50+ 45 Samuel Naffziger RSD Racing 27
MM 50+ 47 David Rackoski Unattached 28
MM 50+ 4 1 Dane Emde Modern Market Racing p/b GR Capital Partners 29
MM 50+ 4 7 Carl Woodworth Lee's Cyclery-Trek Bikes 30
MM 50+ 4 --- David Dixon NCCP-First City Cycling Team 31
MM 60+ 8 Eric Houck NCCP-First City Cycling Team 32
MM 60+ 10 Ned Smith Unattached 33
MM 60+ 14 James Dickerson Great Divide Brewing Company 34
MM 60+ 17 Peter Mullarkey Spradley Barr Wind Chill Cycling 35
MM 60+ 18 Peter Spurlin Unattached 36
MM 60+ --- Donald Haywood Local Velo 37
MW 40+ 2 Celeste Cannon Fort Follies 38
MW 40+ 9 Shauna Sledge Unattached 39
MW 50+ 6 Deborah Homan NCCP-First City Cycling Team 40
SM 3 10 Alexander Johnson Unattached 41
SM 3 13 Aston Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 42
SM 3 15 Zachary Woy The Phoenix Cyclery-Orbea 43
SM 3 19 Joshua Krabbe NCCP-First City Cycling Team 44
SM 3 --- Joshua Schuler Unattached 45
SM 3 --- Ian King Unattached 46
SM 4 1 Ben Gadomski Peloton-Specialized Cycling Team 47
SM 4 9 Kyle Tallakson Unattached 48
SM 4 10 Curtis Heideman Unattached 49
SM 4 11 Shane Garland Unattached 50
SM 5 1 Mike Murray NCCP-First City Cycling Team 51
SM 5 4 Michael Olivier Unattached 52
SM 5 13 Adam Glaser NCCP-First City Cycling Team 53
SM 5 24 Jared Hanson Unattached 54
SM Open 2 Brannan Fix Alpha Bicycle Co.- Groove Subaru 55
SM Open 5 Steven Stefko NCCP-First City Cycling Team 56
SM Open 17 William Hawkins Unattached 57
SM Open 23 Benjamin Johnson Unattached 58
SM Open 26 Cody Stephenson Unattached 59
SM Open 31 Brett Rindt Team Rio Grande 60
SM Open --- Timothy Fegel NCCP-First City Cycling Team 61
SS 4-5 7 Harvey Stearns LaSeur IV Unattached 62
SSM 6 Logan VonBokel Team Rio Grande 63
SSM 7 Ian Whaley Unattached 64
SSM 23 Matt Robinson Old School Industries 65
SSM 25 John Eisert NCCP-First City Cycling Team 66
SSM 28 Nick Annis Unattached 67
SSM 32 Harvey Stearns LaSeur IV Unattached 68
SSW 1 Heidi Gurov 9seventy Racing 69
SSW 2 Michelle Mjoen Unattached 70
SW 3 8 Abby Kacena NCCP-First City Cycling Team 71
SW 3 19 Anna Kelso Unattached 72
SW 3 22 Samantha Welter Unattached 73
SW 4 5 Lauren Murrary Unattached 74
SW 5 16 Lee Ann Short 9seventy Racing 75
SW Open 8 Georgia Gould BOO Bicycles 76
SW Open 10 Suzie Livingston Unattached 77
SW Open 13 Olivia Cummins Melton Design Build/GS Forza Cycling 78
SW Open 26 Jennie Hawkins Unattached 79
SW Open --- JJ Laughon Team Rio Grande 80