csu TTT 2020


Photo by Brent Murphy

With highs in the 70's the Frostbite time trial didn't quite live up to its name this year.  256 racers took to the 11.4-mile course on Saturday, with many in shorts and short sleeves. Roughly 50 of those racers hailed from NoCo/SoWyo with 14 of them landing on the podium. Historically the race has been directed by local cyclist Don Haywood but hosted by a Denver club. This year Don continued to co direcct but the race was hosted locally by Team Rio Grande, Phoenix Cyclery-Orbea. Photos and results below. 

Photos

Ryan Muncy Photography- https://ryanmuncyphotography.smugmug.com/2020-Frostbite-Time-Trial/

Brent Murphy Photography- https://www.brentmurphyphoto.com/2020-Road-Racing/2020-03-07-Frostbite-Time-Trial

Results

Full Results- https://www.coloradocycling.org/results/road#year=2020&eventId=2600&resultsetId=all

NoCo Results- 

Only current USAC license holders listing a Northern Colorado city are listed.

GROUP PLACE TIME FIRST NAME LAST NAME TEAM CITY
B 1 28:45.7 Michael Ortega Scheels Colorado Racing Wellington
B 5 31:18.4 Steven Porter 9seventy Racing LOVELAND
B 10 36:10.8 Daniel Klinger Unattached FORT COLLINS
MM 40+ 1-2-3 2 24:09.3 Walter Durrer NCCP/ Remote Geo-Matador Team LOVELAND
MM 40+ 1-2-3 6 26:23.7 Aaron Jeffrey Sonic Boom Racing WELLINGTON
MM 40+ 3 1 25:11.8 Brad Wright FCCT Fort Collins
MM 40+ 3 4 25:28.7 Tyler Peterson NCCP/ 1st City Cycling Team FORT COLLINS
MM 40+ 3 16 29:02.9 Ryan Korzyniowski NCCP/ 1st City Cycling Team Fort Collins
MM 40+ 3 17 29:34.5 Rod Unverrich Modern Market and GR Capital Partners FORT COLLINS
MM 40+ 3 19 30:32.3 Blair Oliver NCCP/ 1st City Cycling Team FORT COLLINS
MM 40+ 4 1 26:26.0 Kevin Osberg FCCT Fort Collins
MM 40+ 4 3 26:26.5 Shawn Hime Palmares Racing LARAMIE
MM 40+ 4 7 28:28.4 Mike Hannig Team Rio Grande FORT COLLINS
MM 50+ 1-2-3 2 24:40.0 Michael Williams Great Divide Brewing Company FORT COLLINS
MM 50+ 4 12 29:45.5 Dean Davis Unattached FORT COLLINS
MM 50+ 4 16 32:23.9 Eric Buxman Team Rio Grande FORT COLLINS
MM 50+ 4 17 37:55.6 Zip Macrae Unattached Fort Collins
MM 60+ 1 25:53.8 James Dickerson Great Divide Brewing Company FORT COLLINS
MM 60+ 5 27:08.4 Kim Workman Sklar Masters Racing FORT COLLINS
MM 60+ 11 28:43.4 Jeff Ray Natural Grocers by Vitamin Cottage Inc FT COLLINS
MM 60+ 14 28:56.2 David Rackoski Unattached FORT COLLINS
MM 60+ 16 29:43.2 Tony Riccio Old School Industries FORT COLLINS
MM 60+ 21 30:58.6 Jonathan Workman Team Rio Grande LOVELAND
MM 60+ 24 33:47.6 Peter Spurlin NCCP/ 1st City Cycling Team FORT COLLINS
MM 60+ 26 36:59.6 Peter Strebe NCCP/ 1st City Cycling Team FORT COLLINS
MM 65+ 2 29:11.5 John Cox Spradley Barr Wind Chill Cycling CHEYENNE
MM 70+ 3 32:11.0 Donald Haywood Team Rio Grande FORT COLLINS
MM 70+ 4 34:06.9 Carl Reed Team Rio Grande FORT COLLINS
MW 40+ 3 32:32.4 Shareen Muldrow Spradley Barr Wind Chill Cycling CHEYENNE
MW 40+ 7 36:03.8 Chris VanPatten Spradley Barr Wind Chill Cycling LOVELAND
MW 50+ 4 29:44.0 Diana Hassel Team Rio Grande FORT COLLINS
MW 50+ 6 35:17.0 Cynthia Brown Team Rio Grande Fort Collins
MW 60+ 1 32:56.5 Ruth Alexander Team Rio Grande FORT COLLINS
MW 70+ 1 38:36.0 Gay Woodhouse Spradley Barr Wind Chill Cycling CHEYENNE
SM 1-2 4 23:51.7 Chaz Hogenauer Team Rio Grande Fort Collins
SM 1-2 13 25:34.3 Dillon Janda Unattached LOVELAND
SM 1-2 15 26:26.9 Wyatt Gaulke Primal-Audi Denver CHEYENNE
SM 1-2 16 26:45.5 William Gavato Team Rio Grande FORT COLLINS
SM 3 2 24:51.7 Sebastian Sturges Scheels Colorado Racing Fort Collins
SM 3 13 27:28.6 Bryce Pfuetze Boulder Junior Cycling FORT COLLINS
SM 3 16 28:51.4 Aston Woy Team Rio Grande FORT COLLINS
SM 3 17 29:11.5 Zachary Woy The Phoenix Cyclery-Orbea FORT COLLINS
SM 4 9 29:36.9 Joey Chavez Unattached Fort Collins
SW 3 7 30:19.5 Michelle Mjoen Natural Grocers by Vitamin Cottage Inc BERTHOUD
SW 3 8 30:38.4 Kelly Ulmer Team Rio Grande Fort Collins
SW 5 1 30:03.6 Mary Robinson Unattached Fort Collins
SW 5 7 41:32.4 Amanda Shay-Brookhart Spradley Barr Wind Chill Cycling CHEYENNE