Timnath RR

Photo by Dejan Smaic. 

It ended up being a perfect day for the inaugural Timnath Reservoirouvor Road race on Saturday. 317 racers registered, 305 started and 285 finished. Roughly 72 of those racers were from the Northern Colorado area with many landing on the podium (in bold below).  Big thanks to Rees York of York Event Productions and all the volunteers that worked hard to pull off this first-year event. 

Don't forget the Foothills Mall Criterium, also a YEP, is coming up on July 21st. http://yourgroupride.com/index.php/local-races/foothills-mall-criterium

Full results: 

https://www.coloradocycling.org/results/road#year=2019&eventId=2469&resultsetId=all

NoCo Results: 

Only current USAC license holders listing a Northern Colorado City are listed. 

GROUP PLACE FIRST NAME LAST NAME TEAM
JM 15-16 2 Leo Blakely Unattached
JW 13-14 1 Allison Pfuetze Unattached
MM 40+ 1-2-3 6 Dane Emde Unattached
MM 40+ 1-2-3 9 Walter Durrer NCCP/ Remote Geo-Matador Team
MM 40+ 1-2-3 10 Matt Blakely NCCP/ Remote Geo-Matador Team
MM 40+ 1-2-3 11 Greg Scanlan NCCP/ Remote Geo-Matador Team
MM 40+ 1-2-3 12 Mike Hegdal NCCP/ Remote Geo-Matador Team
MM 40+ 1-2-3 14 Daniel Porter NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 40+ 1-2-3 16 Michael Kolczak NCCP/ Remote Geo-Matador Team
MM 40+ 3 3 Curtis McIlvain Unattached
MM 40+ 3 15 Rod Unverrich Modern Market and GR Capital Partners
MM 40+ 3 16 Blair Oliver NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 40+ 3 20 James Stevens Modern Market and GR Capital Partners
MM 40+ 3 22 Ryan Korzyniowski NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 40+ 4 1 Brad Wright NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 40+ 4 4 Donald Dority Avout Racing
MM 40+ 4 11 James Scott NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 40+ 4 14 James Fahling Spradley Barr Wind Chill Cycling
MM 50+ 1-2-3 18 Steven Porter 9seventy Racing
MM 50+ 4-5 6 Mick Occhiato NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 50+ 4-5 7 Dan Evans NCCP/ 1st City Cycling Team
MM 50+ 4-5 14 Jonathan Day Team Rio Grande
MM 50+ 4-5 17 Steve Schoo Unattached
MM 50+ 4-5 18 Dean Davis Unattached
MM 50+ 4-5 --- Willem van de Graaf Old School Industries
MM 60+ 8 James Dickerson Great Divide Brewing Company
MM 60+ 19 Tony Riccio Old School Industries
MM 70+ 1 Carl Reed Team Rio Grande
MM 70+ 3 Donald Haywood Local Velo
MW 50+ 2 Diana Hassel Team Rio Grande
SM 1-2 6 Tayne Andrade Unattached
SM 1-2 7 Kip Taylor Team Rio Grande
SM 1-2 9 Brett Rindt Team Rio Grande
SM 1-2 10 Travis Furman Team Rio Grande
SM 1-2 12 Zack Allison Clif Bar Development Cross Team
SM 3 4 Collin Zimmerman Primal-Audi Denver
SM 3 9 Zachary Woy The Phoenix Cyclery-Orbea
SM 3 14 Alfred Querubin NCCP/ 1st City Cycling Team
SM 3 18 Dillon Janda Unattached
SM 3 19 Sean Burke NCCP/ 1st City Cycling Team
SM 3 20 Aston Woy The Phoenix Cyclery-Orbea
SM 3 22 John Lawyer NCCP/ 1st City Cycling Team
SM 3 25 Adam Garcia Eliel Factory Team
SM 4 15 Maas van de Graaf The Phoenix Cyclery-Orbea
SM 4 16 Andrew Milewski The Phoenix Cyclery-Orbea
SM 4 19 Kevin Young Unattached
SM 4 20 Dakota Troudt Unattached
SM 4 21 Alex Schlosser Old School Industries
SM 4 26 Bryce Pfuetze Unattached
SM 4 30 Adam Glaser NCCP/ 1st City Cycling Team
SM 5 3 Donald Dority Avout Racing
SM 5 8 Kerry Tasa NCCP/ 1st City Cycling Team
SM 5 12 Sterling Wilson Peloton-Specialized Cycling Team
SM 5 17 Eric Sorenson 9seventy Racing
SM 5 18 Steve Masted Unattached
SM 5 23 Christopher McCarthy Unattached
SM 5 25 Clint Egnatz Unattached
SM 5 27 Peter Spurlin Unattached
SM 5 28 Austin Freeman Unattached
SM 5 31 Zach Howe NCCP/ 1st City Cycling Team
SW 1-2 1 Melanie Beale DNA Pro Cycling Team
SW 3 9 Ellen Wright Team Rio Grande
SW 3 11 Bailey Scanlan Unattached
SW 3 12 Michelle Mjoen Natural Grocers by Vitamin Cottage Inc
SW 4 1 Kelly Ulmer Team Rio Grande
SW 4 2 JJ Laughon Team Rio Grande
SW 4 9 Jamie Wheeler Unattached
SW 4 12 Sandra North ALP Cycles Racing
SW 5 2 Janna Dickerson Team Rio Grande
SW 5 4 Marketa Jancar Unattached